top of page

 W latach 1901 – 1903 na pograniczu wsi Nagórzyce i Wiaderno, na ziemi kupionej od gospodarza Antoniego Dyńdy, wybudowano

z cegły budynek kryty słomą, typowy dla jednoklasówek.

Do szkoły, w której pracował tylko jeden nauczyciel uczęszczały dzieci z Nagórzyc, Wiaderna, Woli Wiaderno, Dębów, a także ze Swolszewic, Studzianek i Młoszowa. Z każdego domu zdobywać wiedzę mogło tylko jedno dziecko, najczęściej chłopiec. Nauczycielami szkoły byli wtedy: p. Nakonieczna, p. Szydłowski, p. Politański z żoną Haliną, p. Bara, p. Rudny. W okresie międzywojennym szkoła w Nagórzycach należała do najlepiej zorganizowanych na terenie gminy Golesze.

 

W roku szkolnym 1925/26 w szkole uczyło trzech nauczycieli. Funkcję kierownika pełnił Józef Bara. Najstarszą klasą była klasa czwarta. Do szkoły uczęszczało 194 uczniów. W następnym, roku

w pięciu oddziałach, uczyło się 203 dzieci. Klasy były bardzo liczne, przeważnie męskie.

 

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w roku szkolnym 1938/39 podniesiono stopień organizacyjny placówki, która stała się  sześcioklasową szkołą drugiego stopnia. Nauka odbywała się w trzech salach na dwie zmiany.
Do szkoły uczęszczały, jak dawniej, dzieci z okolicznych wsi. Wyposażenie w pomoce dydaktyczne było bardzo skromne – trochę przyborów do geometrii, ubogi księgozbiór.

Do 1938 roku funkcję kierownika szkoły sprawował Ignacy Kacprzak, który jesienią zmienił miejsce pracy, a kierowanie szkołą powierzono jego synowej Annie Kacprzak.

Wybuch II wojny światowej to tragiczny okres w dziejach szkoły. Jeden z nauczycieli Franciszek Budzyń został zmobilizowany do wojska 3 września 1939 roku. W szkole pozostały Anna Kacprzak i Maria Budzyń.Początkowo zajęcia nie odbywały się. W październiku wrócił do pracy Franciszek Budzyń. Nauka w szkole rozpoczęła się jesienią. Realizowany program, obowiązujący w całej Generalnej Guberni, był bardzo okrojony. Maria Budzyń została zwolniona z pracy 1 lutego 1940 roku, a na jej miejsce zatrudniono Joannę Westrych. 4 czerwca 1942 roku gestapo aresztowało Franciszka Budzynia. Wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie zmarł 30 lipca 1942 roku. Na miejsce zamordowanego Franciszka Budzynia przyjęto Jana Kamockiego. W tym czasie Maria Budzyń znalazła schronienie w leśniczówce w Nagórzycach i prowadziła tajne nauczanie. 
Wieś Nagórzyce została wyzwolona przez Armię Radziecką18 stycznia 1945 roku. Nauka w szkole rozpoczęła się już w lutym 1945 roku. Do pracy zgłosili się: dawny kierownik Ignacy Kacprzak, Maria Budzyń i Bolesław Biernacki (mieszkaniec Wiaderna). Warunki były trudne, szkoła ograbiona, pomoce naukowe zdekompletowane, część szkolnych akt zaginęło lub zostało zniszczonych. Naukę rozpoczęło 201 dzieci w sześciu oddziałach.

W roku szkolnym 1950/51 kierowanie szkołą powierzono Marii Budzyń. Szkoła w Nagórzycach szybko rozwijała się i wkrótce została siedmioklasową szkołą zbiorczą. Do klas szóstej i siódmej uczęszczały dzieci ze Swolszewic i Stanisławowa. Nauczyciele wielokrotnie zmieniali się, stopniowo wzrastała liczba uczniów.

W roku 1951 wieś i szkoła zostały zelektryfikowane, a w 1952 r. dobudowano do starego budynku dwie sale lekcyjne i korytarz. W latach 1956 – 1966 przy szkole podstawowej zorganizowana została Szkoła Przysposobienia Rolniczego, przeniesiona później do Golesz.

Szkoła Podstawowa w Nagórzycach stała się pełną szkołą ośmioklasową w roku szkolnym 1966/67.

1 września 1968 r. nowym kierownikiem szkoły w Nagórzycach został Józef Krześlak. Na przełomie lipca i sierpnia 1970 r. przeprowadzono remont szkoły. Wymalowano klasy, założono nową instalację elektryczną, otynkowano budynek. Remont został wykonany dzięki zaangażowaniu kierownika szkoły oraz przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Goleszach Dużych Stanisława Macudy.

28 marca 1974 r. miało miejsce ważne wydarzenie w dziejach szkoły. Tego właśnie dnia po raz pierwszy w kancelarii zadźwięczał telefon - szkoła została podłączona do sieci telefonicznej.

Z dniem 1 sierpnia 1977 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nagórzycach została Krystyna Rokita. Jesienią 1978 r. rozpoczęto budowę nowej, piętrowej szkoły z przestronnymi klasami, przyjaznej dzieciom i nauczycielom. Otwarcie nowego budynku szkolnego miało miejsce 14 grudnia 1979 r.

W latach 1988 – 1998 po zmianach granic administracyjnych miasta placówka funkcjonowała jako Szkoła Podstawowa nr 15

w Tomaszowie Maz. Spośród wszystkich tomaszowskich szkół mogła poszczycić się najładniejszym położeniem, co sprzyjało organizowaniu wypoczynku letniego dla dzieci.

1 września 1992 roku  dyrektorem szkoły została Dorota Bąbol. Od 1 września 1998 roku placówka funkcjonuje jako Szkoła  Podstawowa

w Wiadernie. Rok później, w związku z reformą oświatową, została przekształcona w sześcioklasową szkołę podstawową, prowadzoną przez   Urząd Gminy w Tomaszowie Mazowieckim. W 2003 roku w budynku przeprowadzono termomodernizację i wymieniono stolarkę okienną.

Od 2004 do 2008 roku funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Wiadernie sprawowała Joanna Świnoga. Do szkoły uczęszczało 118 uczniów z klas 0 - VI, pracowało 13 nauczycieli i 5 pracowników administracji i obsługi.

Wtedy szkoła korzystała z obu budynków, w których użytkowanych było osiem klasopracowani (w tym pracownia informatyczna), zaadaptowana sala gimnastyczna, biblioteka, pokój nauczycielski, sekretariat, kuchnia ze stołówką i świetlicą.

Od 1 września 2008 roku nowym dyrektorem został Arkadiusz Świech i pełni tę funkcję do chwili obecnej.

W 2008 r. przekształcono szkołę podstawową w placówkę obejmującą również gimnazjum. Powstał Zespół Szkół w Wiadernie. Przy okazji powstania gimnazjum dobudowano salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym oraz nowe klasopracownie i nowoczesną kuchnię ze stołówką. Z każdym rokiem przybywało uczniów, należało im zapewnić godne warunki nauki, dlatego czas wakacyjny stał się u nas czasem remontów. Remontowano kolejno klasy kładąc gładź, tynk mozaikowy, panele podłogowe, instalując nowe oświetlenie. Korytarze wyłożono nowymi płytkami, a ściany ozdobił tynk mozaikowy i tablice naukowe. Dzięki wsparciu Rady Rodziców i udziałowi w projektach sale lekcyjne wyposażone są w najlepszej jakości  sprzęt multimedialny. Lekcje stały się ciekawsze i stwarzały nowe możliwości rozwoju zarówno uczniów jak i nauczycieli. W 2009 r. do grona uczniów szkoły w Wiadernie dołączyli najmłodsi mieszkańcy okolic, utworzono bowiem oddział przedszkolny. Rok szkolny 2013/2014 przyniósł ze sobą potrzebę otwarcia kolejnego oddziału przedszkolnego. W roku szkolnym 2010/2011 miała miejsce kolejna historyczna chwila. Mury naszej placówki opuścili pierwsi absolwenci Gimnazjum w Wiadernie.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej i Urzędu Gminy Tomaszów Maz. została zmodernizowana kotłownia i system c.o. oraz docieplono dach w naszej szkole. W roku 2012 na terenie, gdzie znajdował się stary budynek szkoły powstał plac zabaw, na którym uczniowie wszystkich klas podczas przerw jak i po zajęciach spędzają miłe chwile. W roku 2012 postawiliśmy na bezpieczeństwo, przy wsparciu Rady Rodziców udało nam się założyć sieć monitoringu wizyjnego w budynku szkolnym jak i dookoła niego. Podczas wakacji 2013 roku przeprowadzono gruntowny remont elewacji budynku, zagospodarowano również teren wokół szkoły. 14 października 2013 r. miała miejsce uroczystość oddania do użytku boiska wielofunkcyjnego z bieżnią, kortem do tenisa i skocznią w dal. Uczczono tym samym 110 rocznicę powstania Szkoły w Wiadernie. W roku szkolnym 2014/2015 szkoła podjęła się  realizacji projektu WFOŚiGW- moja wymarzona ekopracownia. Dzięki udziałowi w projekcie i spełnieniu wszystkich kryteriów oddano do użytku  wyposażoną w nowoczesne pomoce dydaktyczne ekopracownię przyrodniczą. W roku szkolnym 2015/2016 w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Wiadernie, Gmina Tomaszów Mazowiecki realizowała projekt pn. „Przyjazne oddziały przedszkolne w Gminie Tomaszów Mazowiecki”.

W ramach projektu wykonano nową nawierzchnię na placu zabaw oraz zakupiono zabawki i pomoce dydaktyczne potrzebne do realizacji zajęć, sprzęt ICT i audiowizualny oraz zamontowano tablice interaktywne z oprogramowaniem uatrakcyjniające zajęcia.
5 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Wiadernie odbyła się uroczystość otwarcia nowopowstałej pracowni biologicznej dla uczniów gimnazjum „Tworzymy atmosferę – twórz z nami” w ramach konkursu „Nasza Eko-pracownia”. Jest to już druga pracownia w szkole współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Tradycją szkoły w Wiadernie jest organizowanie corocznego Festynu Rodzinnego. W roku szkolnym 2017/2018 odbył się już IX Festyn. Przedsięwzięcie to sprzyja integracji społeczności lokalnej oraz promuje szkołę w środowisku. W sierpniu 2017 r. ruszyły prace związane z rozbudową budynku na potrzeby szkoły podstawowej i przedszkola.  Dobudowano obiekt dwukondygnacyjny, składający się z dwóch sal lekcyjnych o powierzchni użytkowej 94,98 m2. Budowano także niezależny funkcjonalnie budynek parterowy z tarasem o powierzchni użytkowej  315,06 m2 na potrzeby trzech oddziałów przedszkola. Dzięki sprawnej organizacji i fachowemu wykonaniu prac budowlanych powstały nowe, przestronne pomieszczenia, w których będą zdobywać wiedzę przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkół  w Wiadernie. Dnia 1 września 2018 roku odbyła się uroczystość 115-lecia szkoły połączona z  otwarciem przedszkola i nadaniem sztandaru placówce. W ramach projektu „Ku lepszej edukacji w Gminie Tomaszów Maz.” z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020 w roku szkolnym 2019/2020 podniesiono kwalifikacje i kompetencje zawodowe u części nauczycieli poprzez ich udział w studiach podyplomowych i szkoleniach. Ponadto powstała  w naszej szkole nowa pracownia językowa. Dnia 1 października 2020 r. na terenie naszej szkoły odbyło się uroczyste otwarcie punktu dydaktycznego na świeżym powietrzu pod nazwą „Bliżej natury”  utworzonego w ramach projektu „Nasze Ekologiczne pracownie”. Głównym celem utworzenia takiej ekopracowni było stworzenie miejsca, które zaciekawi i zainspiruje uczniów  do poznawania środowiska przyrodniczego oraz pozwoli kształtować świadomość ekologiczną i aktywną postawę dzieci   i młodzieży wobec otaczającej ich przyrody. W grudniu 2020 roku Zespół Szkół w Wiadernie  w ramach programu „ Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” otrzymał nowy sprzęt komputerowy w postaci czterech laptopów. W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), którego celem jest zapewnienie szkołom dostępu do szybkiego Internetu, nasza szkoła została podłączona do sieci światłowodu i otrzymaliśmy 25 tabletów.

13 października 2023 r. miała miejsce uroczystość 120 lecia szkoły połączona z 250 rocznicą powołania KEN oraz otwarciem boiska do piłki siatkowej plażowej. 

Na terenie Zespołu szkół w Wiadernie działają różne organizacje szkolne i koła zainteresowań. Dzieci mogą działać w samorządzie uczniowskim. Szkoła stale współpracuje z: Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, TPD, MOPS – em, GOPS – em, Nadleśnictwem w Smardzewicach, Kołem Łowieckim „Błękitne Źródła" i innymi instytucjami wspierającymi edukację.

Niezależnie jednak od prowadzonej polityki oświatowej szkoła miała i ma szerokie oraz ambitne plany w stosunku do swoich wychowanków. Stwarza im optymalne warunki do nauki, doskonalenia własnych umiejętności, rozwijania uzdolnień oraz zainteresowań w różnych dziedzinach życia społecznego.

W trosce o wszechstronny rozwój dziecka szkoła zapewnia uczniom dostęp do kultury poprzez obcowanie z teatrem, filmem i sztuką. Nauczyciele organizują okolicznościowe imprezy i uroczystości, wychodząc w stronę społeczności lokalnej. Szkoła ukazuje i przeciwdziała zagrożeniom cywilizacyjnym współczesnego świata. Podejmuje środki zaradcze wobec wszelkich przejawów przemocy
i agresji. Kieruje swoje działania tak, aby wychować Polaka – Europejczyka w duchu demokracji. Uczy także zaradności i przedsiębiorczości, umiejętności odnalezienia się w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Owocem działań wszystkich nauczycieli są liczne sukcesy wychowanków. Na przestrzeni lat uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia na terenie miasta, gminy i województwa. Możemy poszczycić się laureatami olimpiad przedmiotowych. Wśród uczniów są również mistrzowie ortografii, wspaniali recytatorzy, plastycy, ekolodzy, także literaci i matematycy. Znaczące sukcesy odnoszą chłopcy i dziewczęta w sporcie szkolnym, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Najlepsze wyniki osiągają w biegach, tenisie stołowym i piłce nożnej. 

Liczbę nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy pracowali na przestrzeni 100 lat, można podać tylko w przybliżeniu.

Z zachowanych materiałów wynika, że było ich około osiemdziesięciu. Przyczyny zmian kadrowych to przejście na emeryturę, urlopy macierzyńskie i wychowawcze, zmiana miejsca pracy i zamieszkania. Jednak każdy z nich pozostawił swój ślad w uczniowskich sercach.

Kierownicy i dyrektorzy: Józef Bara (1925), Ignacy Kacprzak (do 1938), Anna Kacprzak (1938), Ignacy Kacprzak (1945 -1950), Maria Budzyń (1950 - 1968), Bolesław Biernacki (1962), Józef Krześlak (1968 - 1977),  Krystyna Rokita (1977 – 1992), Dorota Bąbol (1992 – 2004), Elżbieta Laskowska (2004), Joanna Świnoga (2004-2008), Arkadiusz Świech (2008- ...)

Nauczyciele: p. Nakonieczna, p. Szydłowski, p. Politański, Halina Politańska, Józef Bara, p. Rudny. Ignacy Kacprzak (1926), Janina Kacprzak (1926), Monika Zawiszanka (1926), p. Sikorzanka (1932), Józef Kociński (1932), Franciszek Budzyń (1933), Maria Budzyń (1933), Joanna Westrych (1940), Jan Kamocki (1942), Bolesław Biernacki (1945), Anna  Łukasiewicz (1948), Irena Grabowska (1949), Janina Czapnik (1950), Zenobia Krawiec (1950), Ryszard Laskowski (1950), Irena Wroniszewska (1950), Zofia Kubiak (1950), Anna Kacprzak (1950), Eugenia Woźniak (1954), Artur Zalewski (1956), Lucyna Toszek (1957), Seweryn Toszek (1957), Janina  Chmielewska (1960), Mirosława Palińska (1961), Kazimierz Głowacki (1962), Kazimiera Piotrkowska (1962), Zbigniew Sikorski (do 1963), Maria Bogusławska (1963), Edmund Stańczyk (1963), Jadwiga Gronostaj (1964), Józef Krześlak (1965), Kazimiera Krześlak (1966), Maria Staniaszek (1967), Krystyna Rokita (1968), Teresa Sepkowska (1969), Helena Goździk (1974), Elżbieta Gwiazda, Janina Jędrzejczyk (1978), Maria Kiendysz (1978), Maria Maciejewska (1979) Ewa Koszel (1980), Mirosława Adamus Leszczyńska (1982), Ewa Sęk (1983,) Jolanta Poddębniak (1983), Beata Wiwat (1983), Jadwiga Mordaka (1983), Bolesław Goździk (1983), Teresa Wawrzyńczyk (1984), Gabriela  Fijołek (1985), Anna Wojdyła (1986), J. Dziubek (1986), Marek Łaski, Andrzej Hałeła (1986), Urszula Gabryszewska (1987), Janusz Lejman (1987), Urszula Pązik (1987), Tomasz Bąk (1988), Joanna Bielecka (1990), Maria Popecka (1990), Jolanta Mleczek (1991), Dorota Bąbol (1992), Anna Pająk (1993), Magdalena Piekarska (1994), Elżbieta Laskowska (1994), Jadwiga Kotynia (1994), Agnieszka Łaska (1995), Stanisław Nowak (1997), Arkadiusz Świech (1997), Anna Sobierska (1998), Marta Szymczak (1998), Anna Ogórek (1999), Grzegorz Bednarz (2000), Izabela Borowik (2001), Wioletta Adamczyk (2001), Marta Trzeciak (2002), Agata Kusideł (2003), Ewelina Owsianka (2003), Anna Kubacka (2003), Urszula Papuga (2003), Joanna Świnoga (2004), Agnieszka Jach (2004), Marta Kowalczyk (2004), Joanna Łysakowska (2004), Izabela Śliwińska (2005), Maciej Jakóbczyk (2006), Daria Zaręba (2007), Barbara Krośniak (2007), ks. Dariusz Chlebowski (2007), Edyta Łukasiak (2008), Wojciech Milczarek (2008), Katarzyna Kowalska (2008), Ewa Kowalska (2008), Gabriela Hofer (2008), Katarzyna Jakubowska (Grzyb) (2008), Ewa Wypychowska (2008), Dorota Hałaczkiewicz (2009), Krzysztof Cyniak (2009), Roman Maleszka (2009), Dominika Szulc (2009), Justyna Jędrzejczyk (2010), Michał Klatka (2011), Magdalena Kłoda (2011), Grażyna Dąbrowska (2011), Marzena Dumin (2012), Aneta Kołodziejska (2012), Paulina Rybińska-Rosiak (2012), Aleksandra Mielowska (2013), ks. Mateusz Jaroszyński, Alicja Sidorowicz (2013), Katarzyna Waścikowska (2013), Maria Śliwińska (2015), Marcin Przybyłkowicz (2015), Anna Lenarcik (2016), Marta Więcławska (2016), Anna Jakóbczyk (2017), Katarzyna Dobruszek (2017), Agnieszka Smejda  (2018), Bożena Kostrzewa (2018), Monika Kut (2018), Julita Małek (2018), Ilona Niewiadomska (2018), Dorota Dyńdo-Kamińska (2018), Michał Poręba (2019), Ewa Sęk (2020), ks. Konrad Sulmirski (2021), Cezary Świech (2021), Magdalena Kozar (2022), Katarzyna Grochowalska (2022), Małgorzata Sopecka-Kocięba (2022), Ewa Małek (2022), Lidia Mostowska-Twardowska (2023).

Pracownicy administracji i obsługi: Teresa Goworek, Maria Goworek Zaremba, Józef Goworek, Marianna Gronostaj, Jolanta Kondejewska, Danuta Kuta, Teresa Psut, Halina Rzepecka, Kazimierz Rzepecki, Barbara Sęk, Józefa Twardowska, Anna Wojtaszczyk, Helena Wrona, Teresa Wrona, Józef Wrona, Grażyna Sepkowska Mariola Dąbrowska (Kwapisz), Ewa Goździk, Krystyna Gruszczyńska, Barbara Gogól, Aleksandra Siedlarska, Grzegorz Łukasiewicz, Aleksandra Pełka, Monika Czechowicz, Dariusz Dębowski, Sebastian Lubicki, Aneta Kozitulska, Marta Fijałkowska, Iwona Bernacka, Magdalena Serafin, Sylwia Kobalczyk, Beata Miksa, Emilia Gruszczyńska, Ewelina Swarbuła, Ewelina Michaluk.

bottom of page