top of page
Hide and Seek
1.jpg

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.


Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

 

Laboratorium

O programie

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Naukowiec na Tablet

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

 

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60.000 zł. Z pozyskanych środków do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano 60% ww. kwoty, tj. 36.000 zł  oraz pozostałe 40 % przyznanych funduszy zrealizowano do 31.07.2022 r. Razem zostało zakupione następujące wyposażenie techniczne niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych  wśród dzieci:

 

„Laboratoria przyszłości” – sprzęt komputerowy

  1. Drukarka 3D

  2.  Akcesoria do drukarki 3D Filament (różne kolory)

  3.  Laptop

  4.  Wirtualne laboratorium przedmiotowe (VR)

  5.  Licencja na 5 lat, na dostęp do portalu wirtualnych lekcji w technologii VR

 

 „Laboratoria przyszłości” – wyposażenie audio - video

  1. Aparat fotograficzny

  2. Kamera przenośna

  3. Statyw do aparatu i kamery

  4. Gimbal do Smartfona 

  5. Zestaw do mocowania

  6. Tło fotograficzne białe

  7. Tło fotograficzne zielone

  8. Mobilny zestaw nagłośnieniowy

  9. Głośniki komputerowe Bluetooth

  10. Bezprzewodowy zestaw 2xmikrofon PARTY – 200UHF-MKII

  11. Listwa antyprzepięciowa

  12. Ekran projekcyjny Avtek Wall electric 240, elektryczny

 

 „Laboratoria przyszłości” – pomoce projektowe

  1. Zestaw konstrukcyjny z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami

  2. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1

  3. LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw

  4. Zestaw LEGO® Education SPIKE™ Essential

  5. Klocki Gigo - warsztat robotyki

  6. Zestaw elektroniczny

  7. Klocki konstrukcyjne do prowadzenia doświadczeń dotyczących energii wiatru

  8. Klocki konstrukcyjne do prowadzenia doświadczeń dotyczących energii wody

  9. Klocki z wbudowanymi silnymi magnesami neodymowymi

  10. Laminator Fellowers Saturn 3i a4

 

Powyższy sprzęt komputerowy, wyposażenie audio-video oraz pomoce projektowe będą służyć uatrakcyjnieniu procesu zdobywania wiedzy, kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych  i technicznych, samodzielnego i kreatywnego myślenia głównie na lekcjach techniki, plastyki, muzyki, informatyki, przyrody, geografii, fizyki oraz na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej i podczas innych zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych oraz uroczystości szkolnych. Uczniowie na  zajęciach organizowanych w ramach realizacji projektu będą rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką czy drukiem 3D. 

Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie. Zakupiony sprzęt będzie pomocny także do rozwijania umiejętności uczniów związanych z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. 

bottom of page